Spoločenstvo – Zrod vlčej bojovníčky

Laura Ensi

Raine Zair je v podstate celkom obyčajné a nenápadné sedemnásťročné dievča, ktoré študuje, brigáduje, zbožňuje svojich bratov a o láske zatiaľ len sníva. Jej pomerne všedný život sa však v okamihu obráti hore nohami. V jednu noc sa z nej stane výnimočná vlčica. Musí opustiť rodinu, odrazu na jej pleciach leží obrovská zodpovednosť za celú svorku a rieši aj otázku, koho si zvoliť za životného partnera. Číha na ňu množstvo nebezpečenstiev, mnohí usilujú o jej život a na jej pleciach je záchrana nielen vlčieho sveta...

Dokáže sa toto dievča vzdať toho, čo miluje najviac, aby zachránilo životy svojich najbližších? Dokáže vraždiť, aby prežilo? Fantasy román plný vášne, nebezpečenstva a lásky si vás určite podmaní.


Recenzia

Jeden svet. Spoločnosť, ktorá sa delí na tri vrstvy. Myši, Vlkov a Havrany. A kdesi tam, nezaradená a iná žije ona. Hlavná hrdinka, Raine, len sníva, ale netuší, že čo sa neodváži ani len vysloviť, môže sa skutočne stať. Trie biedu a s rodičmi vedie diskusie, prečo je Myš iba Myšou. Až jedna noc, počas ktorej je hlas v srdci príliš silný, než aby ho umlčala, ju inštinkt zavedie tam, kam patrí.

Pri všetkých Ochrancoch! Predsa to nemôže byť pravda. Môže sa vari z dna dostať hore? A môže on, čierny vlk, patriť jej už od prvého pohľadu? Laura Ensi, dosiaľ neznáme meno na poli slovenskej literatúry, prichádza s románom, ktorý je prešpikovaný fantastickými prvkami. Autorka si zvolila prvú osobu rozprávania a príbeh nám, čitateľom, predostiera v prítomnom čase. Mala som pocit, akoby som sedela v hojdacom kresle. Pohybovala som sa spredu dozadu a zasa naspäť a len som počúvala. Zdalo sa mi, akoby tvorkyňa románu sedela oproti mne a po kúskoch mi odhaľovala tajomnú ríšu, ktorú som nepoznala. Zatvorila som oči a nechala ju, aby ma uniesla ďaleko. Občas mi rozprávanie privolalo na tvár úsmev, občas som bola zaľúbená, rovnako ako hlavná hrdinka, a potom som zasa otvorila oči a nadskakovala, len aby som sa dozvedela, čím všetkým si bude dievča musieť prejsť. Vlčia bojovníčka si ma podmanila od prvej vety. Štýl písania je ľahký, do podvedomia sa dostáva tak jednoducho ako špička noža do masla. Oceňujem, že autorka do knihy zapracovala nielen napätie, ale aj romantiku. Spoznávanie sa Raine so svojím životným partnerom prebiehalo prirodzene, a keď ju jej vyvolený prvýkrát oslovil vlčica, srdce poskočilo nielen jej. Okrem toho máme možnosť dostať sa do bežného tínedžerského sveta na strednej škole a zažívať dilemy mladých dospelých. Laura Ensi presne vie, kedy čitateľ potrebuje prebrať, a tak v pravom okamihu zapracováva aj napätie. A poviem vám, dokázala ma prekvapiť natoľko, až mi z hrdla unikol povzdych.

Spoločenstvo - zrod vlčej bojovníčky, je román, ktorý žánrovo zodpovedá kategórii young adult. Avšak svoje si v ňom nájde každý, kto je ochotný zažiť čosi nevšedné.

Možno aj vo vás drieme bojovník, možno aj vy potrebujete prejsť utrpením, aby ste našli silu. A potom, keď sa ocitnete zoči-voči výzve, pochopíte, že cesty osudu sú už raz také. Muselo sa to stať. Pochopila to aj Raine? Dočítate sa v úžasnej knihe, ktorú by si poriadny milovník literatúry nemal nechať ujsť.

Recenzent: Michaela Mihoková